Aktualita
Kategorie: novinka
Dne: 17. července 2025
FIT VUT pomáhá propojit umělou inteligenci a umění pro budoucnost zemědělství
![[img]](https://www.fit.vut.cz/fit/news-file/d297045/HEC-PPE_themes-and-trends-1024x615_1600_1600_1600.jpg)
Jak bude vypadat zemědělství budoucnosti? Jak v dalších desetiletích „nakrmit“ velká města, kam se koncentruje stále větší podíl světové populace? Je načase přemýšlet o zemědělství jinak, volit nové přístupy. Velký, čtyřletý evropský projekt Hungry EcoCities, koordinovaný Fakultou informačních technologií VUT v Brně, hledá na uvedené otázky inovativní odpovědi.
Cílem mezinárodního konsorcia osmi výzkumných institucí, včetně FIT VUT a Agronomické fakulty MENDELU, je vytvořit udržitelnější potravinové systémy pomocí dat, umělé inteligence a mezioborové spolupráce. V rámci výzkumu úzce spolupracují pěstitelé a zemědělští odborníci s umělci, designéry a vědci v oblasti informačních technologií, potravinářství či biotechnologií. Společně přicházejí s novými podněty pro budoucí podobu potravinového systému.
Mezi aktuální výstupy evropské iniciativy patří projekt Acoustic Agriculture, za nímž stojí spolupráce umělkyně nových médií Heleny Nikonole s odborníky z Mendelovy univerzity. Nikonole zkoumá fascinující otázku: Jak zvuky ovlivňují rostliny, jejich růst a produkci – jak tedy hlukové znečištění měst může modifikovat samotnou zemědělskou produkci. Výzkum je realizován na městské hydroponické farmě. Cílem je pochopit vztah mezi zvuky a růstem rostlin a pomocí umělé inteligence vytvořit optimální zvukové sekvence, které by mohly navýšit produkci a pomoci malým zemědělcům.
FIT VUT, reprezentovaná jmenovitě doc. Pavlem Smržem, v projektu Hungry EcoCities zajišťuje technologickou koordinaci. „Spolupráce mezi uměním a vědou není novinkou, ale nyní tyto interakce formuje nový silný prvek: umělá inteligence. Umělá inteligence se stává nástrojem, který kreativní lidé mohou využít k dosažení výsledků, které dříve nebyly možné,“ konstatuje Pavel Smrž.
Více k samotné výzkumné aktivitě Heleny Nikonole a dalším výstupům projektu Hungry EcoCities (včetně AI generovaných marketingových výstupů pro malé evropské zemědělce) najdete v původním článku magazínu Horizon.
