Aktualita
Kategorie: novinka
Dne: 29. května 2026
Tradice brněnského univerzitního šachu má úzkou vazbu na naši fakultu
V pořadí už čtvrtý Mezifakultní turnaj v šachu, který bez přehánění můžeme označit za největší akademické šachové klání v České republice, se uskutečnil koncem března (24. 3. 2026). Tentokrát na Fakultě strojního inženýrství VUT – předchozí turnaj hostila na podzim právě naše fakulta. Začátkem jara se nad šachovnicemi skláněli členové hned 20 týmů a alespoň jednu partii odehrálo 90 hráčů. Mezi nimi třeba i prorektor VUT pro vzdělávání a kvalitu doc. Vítězslav Máša. Šestnáct týmů bylo studentských, jeden byl složen z absolventů VUT napříč fakultami a tři byly „zaměstnanecké“. Turnaj neměl jasného favorita, nejvýše nasazeným byl výběr ESF MUNI – všichni jeho hráči disponovali FIDE ratingem nad 2000. Ve hře o vítězství byli i obhájci titulu z Fakulty informačních technologií a tradičně silná Fakulta strojního inženýrství.
A studenti FITu, kteří byli pasováni na černého koně turnaje, si vedli skvěle. Náš tým dokázal obhájit vítězství. Šlo celkově o třetí triumf ze čtyř možných! Na druhém místě skončil Pro-AS VUT se stejným bodovým ziskem a třetí příčku obsadil tým FSI VUT 1.
Mezifakultní turnaje organizuje od dubna 2023 spolek Brněnský univerzitní šach, v jehož čele stojí student FIT VUT Martin Benovič, a to společně s Ondřejem Havelkou z FSI VUT. Spolek je, slovy Benoviče, „partou šesti nadšenců, kteří se snaží o organizaci a propagaci šachových akcí pro vysokoškoláky“. Březnový Mezifakultní turnaj byl posledním, který v roli organizátora vedl právě Martin Benovič, výrazná osobnost brněnského univerzitního šachu.
Spiritus agens brněnských turnajů
Benoviče přivedl ke královské hře otec. Poprvé si ji vyzkoušel už v pěti letech. V rodné Strážnici začal navštěvovat šachový kroužek v místním Domově dětí a mládeže a po několika letech sám kroužek jako vedoucí převzal a pro jeho členy začal organizovat turnaje. Po maturitě, absolvované na Průmyslové a umělecké škole v Hodoníně, se rozhodl pro IT směr. Na podzim 2019 nastoupil na naši fakultu. Martinovo nadšení pro šach nešlo zvlášť ve studentském klubu U Kachničky přehlédnout. Když přišel covid a partie se mnohdy přesunuly do online prostředí, Benovič dostal pozvání od správce fakultního Discordu Ondřeje Kinšta (alias Toaster) a na platformě začal vytvářet online turnaje. Těch se občas zúčastnil i proděkan FIT VUT Bohuslav Křena, který fakultní šachisty a šachistky dlouhodobě podporuje. „Dokonce jsme sehráli online zápas FIT VUT vs. FIT ČVUT, který byl streamován na Twitchi,“ vzpomíná Benovič. Zájem ze strany studujících i akademiků ho motivoval k tomu zkusit si organizaci velkého klání. Benovič vstoupil do Studentské unie FIT VUT, první turnaj zrealizoval na podzim 2021 pro 32 účastníků. „Ty začátky byly náročné, musel jsem třeba složitě shánět šachovnice, a to i přes účastníky. Neměl jsem jasno v tom, co všechno musí organizátor pohlídat, o čem a kdy má informovat a podobně. Díky zpětné vazbě hráčů jsem se posouval a zlepšoval jsem samotné turnaje,“ popisuje Martin.
Mezifakultní turnaje dnes považuje za jeden ze dvou vrcholů své organizátorské dráhy. Tím druhým je Mistrovství brněnských univerzit v šachu, které proběhlo na Mendelově univerzitě v říjnu 2023. Tuto akci by chtěli s kolegou Havelkou zopakovat na podzim letošního roku. „Ale k tomu, na co jsem hrdý a za co jsem vděčný, musím počítat i fakt, že se podařilo sestavit skvělý kolektiv organizátorů a nadšenců. Jeho součástí je Ondřej Havelka, který disponuje velkou sítí kontaktů a umí naše turnaje skvěle zpropagovat. Dál musím zmínit Martina Kunu z Ústavu soudního inženýrství, který má kontakty na Slovensku. Taky díky němu mi ubyla starost o šachovnice pro turnaje. A to je velká úleva,“ konstatuje s úsměvem Benovič. Jejich tým doplnili kolegové z MENDELU a MU. „Mělo by tady zaznít ještě jedno jméno – Marián Tarageľ, student FITu. Od prvního turnaje byl rozhodčím, pomáhal mi s drtivou většinou turnajů po rozhodcovské stránce. Díky tomu jsme mohli mít i online rozpis jednotlivých kol na serveru Chess-results, urychlilo a zjednodušilo se tak usedání ke šachovnicím. Marián zajistil hladký chod soutěží,“ uzavírá výčet kolegů a poděkování Benovič.
Samozřejmě se nelze nezeptat, proč Martin roli hlavního organizátora Mezifakultních turnajů po takové době opouští. „Říkal jsem si, že té práce je po pěti letech už dost, často jsem býval hlavním motorem turnajů. Dohromady šlo o akce pro zhruba tisíc lidí. Chci ponechat prostor ostatním a sám si chci užít třeba roli rozhodčího. Prostě si turnaje vychutnat v jiné roli,“ odhaluje svou motivaci Benovič s dodatkem, že zůstává členem Brněnského univerzitního šachu.
Šachy jsou pro Martina všeobjímajícím koníčkem. „Líbí se mi jejich pestrost, můžete se jim věnovat jako trenér, hráč i organizátor. Řadu let jsem závodně hrál tenis, hraji stolní tenis, kulečník na závodní úrovni. A šach mě vybavuje i pro ostatní sporty taktickým myšlením, trpělivostí, sebekontrolou – vždyť jeho partie trvají třeba až pět hodin,“ hodnotí přínos svého srdcového koníčku. Martin je i velmi úspěšným hráčem: Stal se vicemistrem České republiky v rapid šachu neslyšících. Vytrvalost, kterou si osvojil královskou hrou, dlouhou dobu využíval coby hlavní organizátor vysokoškolských turnajů v jihomoravské metropoli. Přejeme mu, ať mu radost ze hry vydrží i do dalších let, a děkujeme za to, že dal brněnskému univerzitnímu šachu jeho tvář.