User Tools

Site Tools


dp:public:faq

Ptali jste se...

Nesplňuji doporučený rozsah v milníku. Mám něco dopisovat? Ne. Pokud to, co jsi napsal(a), je dostatečné pro pochopení, není žádané to nijak zbytečně natahovat. Rozsahy jsou pouze orientační. Každý má unikátní práci a jednotlivé části proto mohou nabývat odlišných rozsahů.

Milníky jsou naše interní záležitost pro průběžnou kontrolu a feedback. V minulých letech nastával občas chaos (student nevěděl, že má něco dělat; já nevěděl, jestli něco dělá). Snažil jsem se je popsat obecně, aby to sedělo +/- na všechny práce. Dále je na nás se individuálně domluvit na jejich podobách.

Neexistují aplikace s podobným zaměřením. Nevím, co napsat do průzkumu existujících aplikací. Smyslem této části je poskytnout odůvodnění pro potřebu dané aplikace. Jsou studenti, co dělají na problému, pro které již existuje řešení. V takovém případě je nutné vysvětlit, proč je potřeba vytvořit další (neobjevujeme znovu kolo). Rovněž je to vhodné pro inspiraci (silné, slabé stránky). V Tvém případě danou sekci přeskoč, zaměř se více na vysvětlení problému.

Technickou zprávu dělám v češtině. Bude vadit, když diagramy (use case, workflow…) budou anglicky (v práci se vede anglická dokumentace)? Já s tímto problém v zásadě nemám. Ale záleží především na oponentovi a už jsem se několikrát setkal s tím, že to vytýkal. Takže nebudu tvrdit, že je to obecně v pořádku.

Jinak doporučuji používat vektorové obrázky kvůli kvalitě. Na kreslení je dobrý vektorový editor Inkscape (podobné jako Corel, jednodušší ale free). Na jednoduchá schémata může být dobrý i Libre Office Draw (součástí libre office, Word bude mít asi něco podobného).

Mám sázet text ve Wordu nebo v LaTeXu?

Dokumenty vysázené v Latexu navíc vypadají lépe. První dojem hodně dělá, takže když oponent uvidí, že jste měli čas si dát práci se sazbou, bude více v domnění, že jste měli čas i na samotný obsah.

Nápověda pro speciální znaky v LaTeXu: http://detexify.kirelabs.org/classify.html

Kde stáhnu šablonu pro LaTeX? Zde. Jinak je to mezi pokyny.

Jak citovat zdroje?

Citace se v LaTeXu vkládají ve formátu bibtex do souboru s příponou .bib. Citaci si můžete vygenerovat například v jedné z následujících služeb:

    • je možné zobrazit podobné publikace nebo další publikace, v které je uvedena citace hledané publikace - výhodné pro hledání zdrojů s podobným zaměřením
    • pro hledání knih - často obsahuje preview, citace jsou podrobnější
    • hledejte prostřednictvím Search metadata
    • citace jsou v mnoha případech přesnější, získané z dokumentu indexovaného přes DOI (google scholar obsahuje často chyby, indexuje podle různých výskytů dokumentu)

Jak stahovat publikace a knihy:

  • google scholar často obsahuje odkaz na publikaci zveřejněnou autorem na nějaké sociální síti/službě (např. researchGate, arXiv, citeseer, apod.)
  • google books často obsahuje preview
  • pro vybrané databáze je možné použít EZproxy VUT
  • některé publikace a knihy mám stažené - pošlete mi váš google drive account a nasdílím
dp/public/faq.txt · Last modified: 2020/12/11 17:00 by george

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki