Detail práce

HDR Image Artifact Compensation

Diplomová práce Student: Müllerová Věra Akademický rok: 2014/2015 Vedoucí: Musil Martin, Ing., Ph.D.
Název česky
Kompenzace obrazových artefaktů v HDR obrazu
Jazyk práce
anglický
Abstrakt

Tato diplomová práce se zabývá syntézou HDR obrazu (High Dynamic Range Imaging). HDRI technologie se stala v posledních letech velice populární. Běžný a nejvíce používaný způsob vytvoření HDR obrazu je spojení více snímků stejné scény pořízených pomocí různých expozičních časů. Tato technika funguje správně pouze v případě, že se jedná o statickou scénu. Pokud je však ve scéně nějaký pohyb ve chvíli, kdy se pořizují snímky dané scény, výsledný HDR obraz obsahuje artefakty zvané jako duchy. V této práci jsou prezentovány základní informace o HDRI se zaměřením na metody odstraňující artefakty z HDR obrazů. Práce shrnuje již existující metody a dvě z nich - tzv. bitmap movement detection a histogram based ghost detection - představuje jako vhodné pro použití v real-time skládání HDR obrazu a pro implementaci na FPGA (Field-Programmable Gate Array) architektuře. Tyto metody jsou v práci implementovány v programovacím jazyce C++ jako prototypy. Navíc je zde navržena modifikace metody založené na výpočtu histogramu pro jednodušší a efektivnější implementaci na FPGA architektuře.

Klíčová slova

HDR obraz, artefakty, FPGA, real-time HDR, HDR video

Ústav
Studijní program
Informační technologie, obor Počítačová grafika a multimédia
Stav
obhájeno, hodnocení A
Obhajoba
23. června 2015
Oponent
Průběh obhajoby

Studentka nejprve prezentovala výsledky, kterých dosáhla v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Studentka následně odpověděla na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studentky na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm A

Otázky u obhajoby
  1. Jaká část algoritmu bude, podle Vašeho názoru, nejobtížnější pro implementaci v FPGA?
  2. Prováděla jste nějaké experimenty s ohledem na minimální "rozlišovací schopnost histogramu"? (Je třeba zpracovávat všech 256 hodnot? Jak velké bloky obrazu jsou nejvhodnější? Co velmi světlé a velmi tmavé bloky?)
  3. Nepozorovala jste nějaké "rušivé vlivy" okrajů bloků v obraze? Pokud ano, půjde takové "rušivé vlivy" odstranit/potlačit?
Komise
Zemčík Pavel, prof. Dr. Ing. (UPGM FIT VUT), předseda
Černocký Jan, prof. Dr. Ing. (UPGM FIT VUT), člen
Rychlý Marek, RNDr., Ph.D. (UIFS FIT VUT), člen
Strnadel Josef, Ing., Ph.D. (UPSY FIT VUT), člen
Šlapal Josef, prof. RNDr., CSc. (UM OADM FSI VUT), člen
Španěl Michal, Ing., Ph.D. (UPGM FIT VUT), člen
Citace
MÜLLEROVÁ, Věra. HDR Image Artifact Compensation. Brno, 2015. Diplomová práce. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta informačních technologií. 2015-06-23. Vedoucí práce Musil Martin. Dostupné z: https://www.fit.vut.cz/study/thesis/17832/
BibTeX
@mastersthesis{FITMT17832,
    author = "V\v{e}ra M{\"{u}}llerov\'{a}",
    type = "Diplomov\'{a} pr\'{a}ce",
    title = "HDR Image Artifact Compensation",
    school = "Vysok\'{e} u\v{c}en\'{i} technick\'{e} v Brn\v{e}, Fakulta informa\v{c}n\'{i}ch technologi\'{i}",
    year = 2015,
    location = "Brno, CZ",
    language = "english",
    url = "https://www.fit.vut.cz/study/thesis/17832/"
}
Nahoru