Detail práce

Služba pro dotazování nad aliasy škodlivého softwaru

Bakalářská práce Student: Julina Tomáš Akademický rok: 2020/2021 Vedoucí: Zobal Lukáš, Ing.
Název anglicky
A Service for Querying Aliases of Malicious Software
Jazyk práce
český
Abstrakt

Cílem této bakalářské práce je navrhnout a vytvořit službu, která řeší problém existence aliasů jmen škodlivého softwaru tím, že takové aliasy mapuje na jména rodin, která by byla předem určená jako kanonická. Tato práce také přináší několik způsobů, kterými je možné zmíněné mapování aliasů na konkrétní rodiny automaticky získávat. Vytvořená služba umožní výzkumníkům, kteří se zabývají škodlivým softwarem, tohoto mapování využít při výzkumu. Další využití může být v existujících službách, které s aliasy rodin aktuálně nepracují, což mohlo mít za následek vznik duplicitních dat.

Klíčová slova

rodiny malware, malware, škodlivý software, aliasy malware, pojmenovávání malware, databáze, bezpečnost

Ústav
Studijní program
Informační technologie
Soubory
Důvod odložení zveřejnění

Zveřejnění bakalářské práce je v souladu s ustanovením § 47b odst. 4 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, odloženo o 3 roky. Důvodem odložení zveřejnění je ochrana duševního vlastnictví a skutečnost, že bakalářská práce obsahuje obchodní tajemství ve smyslu příslušných ustanovení zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.

Stav
obhájeno, hodnocení A
Obhajoba
17. června 2021
Oponent
Průběh obhajoby

Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm A.

Otázky u obhajoby

V práci několikrát zmiňujete, že detekujete případ, kdy je snaha zapsat do databáze alias, který je již v jiné rodině a tento konflikt nedovolujete. Pokud je ale pojmenování rodin škodlivého malware tak nepřesné, není možné, že jeden alias je použit pro dvě rodiny malwaru? Zaznamenali jste takový případ během testování? Jaké je podle vás nejvhodnější řešení, pokud bychom tuto skutečnost chtěli nějak do databáze zaznamenat.

Komise
Hanáček Petr, doc. Dr. Ing. (UITS FIT VUT), předseda
Malinka Kamil, Mgr., Ph.D. (UITS FIT VUT), člen
Ryšavý Ondřej, doc. Ing., Ph.D. (UIFS FIT VUT), člen
Strnadel Josef, Ing., Ph.D. (UPSY FIT VUT), člen
Szőke Igor, Ing., Ph.D. (UPGM FIT VUT), člen
Citace
JULINA, Tomáš. Služba pro dotazování nad aliasy škodlivého softwaru. Brno, 2021. Bakalářská práce. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta informačních technologií. 2021-06-17. Vedoucí práce Zobal Lukáš. Dostupné z: https://www.fit.vut.cz/study/thesis/23728/
BibTeX
@bachelorsthesis{FITBT23728,
    author = "Tom\'{a}\v{s} Julina",
    type = "Bakal\'{a}\v{r}sk\'{a} pr\'{a}ce",
    title = "Slu\v{z}ba pro dotazov\'{a}n\'{i} nad aliasy \v{s}kodliv\'{e}ho softwaru",
    school = "Vysok\'{e} u\v{c}en\'{i} technick\'{e} v Brn\v{e}, Fakulta informa\v{c}n\'{i}ch technologi\'{i}",
    year = 2021,
    location = "Brno, CZ",
    language = "czech",
    url = "https://www.fit.vut.cz/study/thesis/23728/"
}
Nahoru