High-school Vocational Activity

Jak na SOČ na FIT?

Zajímá tě cokoli z IT? Chceš se dozvědět více, než ti nabízí střední škola? Máš zájem se stát SOČkařem a uspět v soutěži mezi ostatními mladými talenty? Můžeš získat i přednostní přijetí ke studiu na FIT bez přijímacích zkoušek.

Máš-li své téma, udělej i druhý krok:

  • kontaktuj svého vyučujícího IVT a požádej o radu, jak dál,
  • projdi si náš web, kde jsou popsány naše výzkumné týmy, a kontaktuj toho, kdo odpovídá tvému tématu,
  • napiš nám na petruskova@fit.vut.cz, pokusíme se ti pomoci a/nebo najít vhodného vedoucího.

Hledáš téma?

Zkus se podívat na přehled zaměření od našich kolegů níže. A kontaktuj autora tématu. Spolu si pak dohodnete vše ostatní – upřesnění tématu, termíny setkávání/konzultací, harmonogram a postup prací, aj.

Když se ti podaří vypracovat a obhájit práci se zajímavým výsledkem, můžeš získat i finanční odměnu! Tak se do toho dej - nikdy není dost brzy ani příliš pozdě!

prof. Adam Herout (UPGM)

Užitečná mobilní aplikace

Máš nápad na novou – klidně hodně jednoduchou – mobilní aplikaci, která by byla uživatelům užitečná? Chceš ji vytvořit a naučit se přitom návrh a vývoj mobilní aplikace? Toto je zadání pro tebe.

Počítačové vidění na konkrétní aplikaci

Počítače už umí vidět – rozpoznávají lidi, řídí auta, varují v krizových situacích, atd. Seznam se s technologiemi, které to umožňují. Vymyslíme jednoduché konkrétní téma a vyvineme aplikaci počítačového vidění v konkrétní oblasti.

Ing. Daniel Dolejška (UIFS)

Monitorování a agregace dat z různých zdrojů

Na internetu je v nejrůznějších formách k dispozici velké množství dat. Získávání těchto dat ve strukturované a “srozumitelné” podobě je ovšem problém. Navrhneme a vytvoříme aplikaci pro monitorování a získávání strukturovaných dat z často nestrukturovaných datových (webových) zdrojů.

Užitečná webová aplikace/informační systém

Navrhneme a implementujeme spolu webovou aplikaci či informační systém s webovým rozhraním pro Vámi zvolené použití - výstupem by ovšem měl být použitelný a především užitečný nástroj. Následně se můžeme věnovat integracím nástrojů třetích stran jako jsou například platební brány, notifikační služby aj.

doc. Radek Burget (UIFS)

Vlastní rozšíření webového prohlížeče

Webové prohlížeče, jako např. Chrome nebo Firefox umožňují vytvořit si vlastní rozšíření, která přidávají nové funkce a umožňují například obohatit právě prohlíženou stránku o další informace. V rámci tématu bychom zkusili vytvořit rozšíření, které odešle data o prohlížené stránce na server, kde se provede jejich analýza (např. nalezení nějakých konkrétních údajů, třeba jmen osob). Výsledky se potom zobrazí zpět v prohlížené stránce (např. v podobě zvýraznění některých částí apod.). Vlastní nápady na jiná rozšíření jsou také vítány.

prof. Jan Černocký (UPGM)

Pohybové senzory a zvuk na mobilních zařízeních

Pokud se zkombinují data z běžných pohybových senzorů s tvorbou zvuku, dá se s mobilem zažít spousta legrace - naprogramovat ho třeba jako tamburínu, meč z Hvězdných válek, hekajícího boxera atd. - fantazii se meze nekladou. Výsledkem může být appka vhodná k pobavení kamarádů, ale i ke komercializaci přes Appstore nebo Google Play. Očekávám aktivitu, znalost středoškolské matematiky a zkušenost s programováním mobilních zařízení (s tím Vám opravdu moc nepomohu). Nabízím pomoc se zpracováním signálů (analýza dat ze senzorů, tvorba zvuku) a se vztahem zpracování signálů k hudbě.

Ing. Michal Bidlo (UPSY)

Model vozidla se samořídicími schopnostmi

Některá vozidla dnes umí řídit (skoro) sama, nebo se aspoň tak tváří. Ale přiznejme si, není to dokonalé. A proto je potřeba výzkum, který odhalí zásadní problémy, aby pak člověk pro ně mohl navrhnout vhodná řešení. Nebo je možné jít cestou dosud neprobádanou a zkusit vymyslet, postavit a naprogramovat něco úplně nového. Možností je spousta - od tradičních čtyřkolých podvozků s jednou řízenou nápravou, přes koncept robotického vysavače až po koncepty výjimečné nebo dosud neznámé. Skoro ke všemu lze dnes sehnat vhodný model (stavebnici), ten dovybavit senzory a naprogramovat tak, aby bylo dosaženo určitého stupně samořízení. Není zde co zkazit, přinejmenším může vzniknout zajímavá platforma pro další výzkum! Na vyžádání mohu pro inspiraci zaslat video ukázky z minulých let, které jsem vedl.

Ing. Zbyněk Křivka (UIFS)

Vylepši si své domácí mediální centrum

Chceš si vyzkoušet programování rozšíření pro mediální centrum (např. Kodi nebo i jiné dle tvých preferencí)? Umíš trochu programovat (třeba v Pythonu) a hlavně tě baví vymýšlet a prozkoumávat, jak různé softwarové kousky spojit, aby fungovaly? Společně vymyslíme konkrétní cíl projektu a vrhneme se do toho.

doc. Zdeněk Vašíček (UPSY)

Od chytrých hodinek po chytré domácnosti

Uvedení platformy ESP32 před 5 lety způsobilo revoluci v oblasti internetu věcí a spotřební elektroniky. Splnil se tím sen mnoha vývojářů i dodavatelů průmyslových řešení - na trhu se objevilo univerzální řešení s výkonným mikroprocesorem v čipu o velikosti 7x7mm a cenovkou $5, které umožňuje drátovou i bezdrátovou komunikaci. Od té doby se kolem této platformy vytvořil ekosystém a ESP32 můžeme najít v chytrých hodinkách, hračkách, řídicích systémech, bezdrátových senzorech, či zabezpečovacích zařízeních s kamerovým vstupem. Baví vás elektronika a máte chuť si zkusit zautomatizovat nějakou úlohu? Ozvěte se a společně vymyslíme téma, které vás bude bavit.

Bluetooth, zelená pro IoT

Bluetooth Low Energy je jedna z mála komunikačních technologií, která se dokázala za svoji krátkou existenci masivně rozšířit napříč různými oblastmi. Každý mobilní telefon je dnes schopen bezdrátové komunikace pomocí Bluetooth. Víte, že Bluetooth se dá využít nejen pro přenos zvuku, dat ze senzorů, ovládání spotřebičů, ale také pro určení přítomnosti osob, nebo dokonce polohy v rámci budovy či skladu? Máte-li zájem se s touto technologií seznámit podrobněji, zkusit si navrhnout vlastní zařízení nebo třeba jen mobilní aplikaci využívající Bluetooth, neváhejte se ozvat.

Back to top