Detail akce

Noc vědců na FIT

[icon]
Místo konání
FIT VUT, Božetěchova 2, 612 00 Brno, CZ
Typ
kulturní akce, událost
Přístupnost
volná
URL
Popis

Od 18 do 24 hodin, téma: Člověk a robot, vstup zdarma.  

FIT VUT se i letos opět zapojí do celoevropského festivalu Noc vědců, který představuje vědecká pracoviště široké veřejnosti v nevšední atmosféře nočních a večerních hodin. Návštěvníci mají příležitost na vlastní oči vidět moderní laboratoře a výzkumná pracoviště. 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Robot? Hm, to je něco, co se hýbe a myslí samo?" Vlastně ano, a na to potřebuje fyzický svět vnímat - např. vidět a slyšet nebo si vytvářet svoji vlastní digitální představu o světě, hledat v něm vzory a vazby a ty využívat k rozhodování, co udělat. A jelikož má kolem sebe také nás, lidi, musíme roboty nejen učit myslet, ale také jim umožnit s námi komunikovat.

Robot, to jsou nejsou jen motory, ale také senzory, které "vidí" a digitalizují fyzický svět, a "mozek". Ten vše zpracovává a řídí, co se bude dít dál.  My na FIT se věnujeme právě této "nervové soustavě". Přijďte se k nám podívat: 


 • Jak a co lze dnes robota naučit? Od rozpoznání a čtení ručně psaného písma, přes domodelování chybějících kostí až po řízení auta 

 • Jak vidí roboti i ve složitých podmínkách? 

 • Jak robota zabezpečit, aby ho někdo "nepřeprogramoval"? Ukážeme, co je to DDoS útok a jak před ním "systém" ubráníme.

 • Jak napojit člověka na digitální svět strojů? Např. pomocí virtuální reality, která může pomoci při psychologické terapii i řízení dronů

 • Jak ukázat robotovi, co chci, aby dělal? Propojujeme jeho digitální svět s našim fyzickým a v této propojené realitě spolu komunikujeme

 • Na své si přijdou i ti, které zajímají motory a "železo". Ukážeme vám šestinohého robota i další kolové roboty, které na FIT máme 

 • Neurostimulace, automaty a roboti a mnoho dalšího :-) Automatické čtení ručně psaného písma

Myslíte, že stroj dokáže porozumět vašemu písmu? Přijďte si to vyzkoušet a zjistěte, jak se počítače učí vidět, "číst" a rozumět.  


Anatomická rekonstrukce pomocí strojového učení 

Jak lze využívat tomografická pacientská data pro plánování zákroků? Ukážeme vám extrakci lebky z CT dat a rekonstrukci lebečních defektů pomocí strojového učení. Ke zhlédnutí budou také modely lebek a makety implantátů vytištěné na 3D tiskárně.


Samoparkující vozítko

Parkování vozidla do omezeného prostoru vyžaduje jistou zručnost a ne vždy se to povede napoprvé. S moderními technologiemi se ale nabízí možnost svěřit tento úkol počítači. Stačí třeba pár laserových senzorů pro měření vzdálenosti, trochu programátorských dovedností a lze vytvořit základní řídicí program, který umí automaticky vyhledat místo o vhodných rozměrech, podle toho zvolit způsob parkování a celý manévr provést.


Systémy pro zpracování HDR videa 

Jak vidí roboti, když jsou podmínky složité a kamery selhávají? V reálném světě jsou často situace, kdy scéna obsahuje jak tmavá, tak velmi světlá (přesvícená) místa. Na FIT umíme tento "vysoce dynamický obraz" (High dynamic range) "stlačit" tak, aby byl zobrazitelný a dobře čitelný i na standardních displejích. Kouzlo naší práce spočívá v tom, že veškeré HDR výpočty umíme realizovat na vestavěném HW "nacpaném" přímo do nějaké kamery a tím se stane HDR kamerou.


DDoS útoky

Jak robota zabezpečit, aby ho někdo "nepřeprogramoval"? Ukážeme vám jak se během tzv. DDoS útoku rozbije přenos videa i to, jak se následně po eliminaci útoku naší čističkou video opět zprovozní. 


Analýza a terapie úzkostných poruch s interakcí přes webové rozhraní od terapeuta

Napadlo Vás někdy, že ve virtuální realitě nemusíme jen světelným mečem rozbíjet kostičky nebo ukazovat v automobilce interiér auta? Co ji využít na ušlechtilejší účely? Budete mít možnost si zkusit roli terapeuta a pacienta, kteří společně procházejí traumatizujícím virtuálním zážitkem (pro vás jen mírně:), aby zjistili, že na něm vlastně nic tak děsivého není. 


Spolupráce při řízení dronů v rozšířené virtualitě

Řízení dronů, zejména při zhoršené viditelnosti, při spolupráci více dronů v jedné misi či při nutnosti přesných vzdálených operací, je pro pilota velmi náročný úkol. Představíme vám koncept řízení drona s využitím rozšířené virtuality: pilot ve 3D virtuálním prostředí pilot vidí i reálná data z dronu a má tak možnost lepší orientace při letu i při spolupráci s dalšími piloty/drony.


Programování průmyslových robotů v rozšířené realitě

Jak ukázat robotovi, co má dělat? Rozšíření tzv. kolaborativních robotů v menších výrobních firmách přináší potřebu zjednodušit jejich programování - ukážeme vám, jak na to prostřednictvím využití rozšířené reality pro intuitivní přípravu programů. 


Šestinohý robot a další koloví roboti

Pojďte se podívat, co umí šestinohý robot určený do extrémních terénních podmínek, jako je průzkum vesmíru nebo prohledávání trosek, či kvadrokoptéra - víceúčolový létající robot, který umí monitorovat rozlehlé sklady či pomáhat záchranářům v terénu. Máme tu i další kolové roboty.


Internetové reklamní systémy z pohledu ochrany osobních údajů a bezpečnosti

Reklamní systémy na internetu poskytují celou řadu druhů cílení a šíří informace o soukromí velké části populace ke stovkám až tisícům firem. Podle GDPR a směrnice ePrivacy by tomu tak mělo být jen se souhlasem dotčených osob. Je tomu tak doopravdy? Jaký je postoj dozorových úřadů? Nejen na tyto otázky se bude snažit tato přednáška odpovědět.


Další: 

 • Učíme počítače programovat 

 • Automaty a roboti 

 • Ultrazvuková neurostimulace a přístroj BrainBox 

 • Showroom a další 

Nahoru