Detail předmětu
Podnikatelské minimum
XPC-POM FEKT XPC-POM Ak. rok 2025/2026 zimní semestr 4 kredity
Předmět se zabývá následujícími pěti problémovými okruhy:
1. Finanční aspekty podnikání, investiční rozměr.
2. Legální a daňové otázky.
3. Ekonomické aktivity v tržním prostředí.
4. Sledování hospodářských operací v rámci podniku.
5. Časová hodnota peněz a finanční matematika.
Garant předmětu
Jazyk výuky
Zakončení
Rozsah
- 26 hod. přednášky
- 26 hod. cvičení
Zajišťuje ústav
Cíle předmětu
Cílem předmětu je poskytnout praktický přehled legálních, ekonomických, finančních a dalších otázek souvisejících s podnikáním.
Na konci kurzu bude student schopný:
• chápat práva a povinnosti vyplývající z legislativy,
• popsat základní pravidla pro sledování ekonomických dějů v podniku,
• rozlišovat mezi výnosy a náklady, ziskem, vyhodnotit obchodní marži,
• aplikovat ekonomický způsob uvažování,
• vnímat vzácnost výrobních faktorů a roli zisků, mezd, úroku a renty,
• interpretovat účetní závěrku, bilanci a výsledovku včetně výkazu cash flow,
• vysvětlit roli nabídky a poptávky při formování tržní ceny,
• chápat roli finančních trhů a cenných papírů (akcií, dluhopisů).
Požadované prerekvizitní znalosti a dovednosti
Student, který si zapíše předmět, by měl mít znalosti na úrovni středoškolského studia.
Literatura referenční
- Aktuální legislativa, jako je Živnostenský zákon, Zákon o obchodních korporacích, Občanský zákoník - na úvodní přednášce budou sděleny odkazy.
- TAUŠL PROCHÁZKOVÁ, Petra a Eva JELÍNKOVÁ. Podniková ekonomika - klíčové oblasti. Praha: Grada Publishing, 2018. Expert. ISBN 978-80-271-0689-9.
- MEIXNEROVÁ, Lucie, Šárka ZAPLETALOVÁ a Zuzana STEFANOVOVÁ. Mezinárodní podnikání: vybrané strategické, manažerské a ekonomické aspekty. V Praze: C.H. Beck, 2017. Beckova edice ekonomie. ISBN 978-80-7400-654-8.
- JANATKA, František. Podnikání v globalizovaném světě. Praha: Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-7552-754-7.
- PEVNÁ, Jana. Vybrané kapitoly z finančního řízení firmy. Praha: Oeconomica, nakladatelství VŠE, 2017. ISBN 978-80-245-2225-8.
- Podklady pro studium a internetové odkazy budou průběžně zveřejňovány v e-learningu.
Osnova přednášek
(1) Úvod, základní pojmy, ekonomický způsob uvažování, marketingová orientace, finanční trhy a další souvislosti. Úvod do živnostenského podnikání fyzických a právnických osob (živnostenské oprávnění, živnostník vs. osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ).
(2) Podnik a podnikání. Majetek podniku a zdroje jeho financování. Zobrazení hospodářské situace podniku, účetní výkazy – rozvaha, výsledovka. Shrnutí úvodu do podnikání, daní a odvodů OSVČ, živnostenská oprávnění akciových a jiných společností či právních subjektů.
(3) Příjmy z podnikání vs. příjmy ze závislé činnosti a příjmy v peněžním toku osobního rozpočtu a daňovém přiznání. Legální aspekty podnikání, daňové a jiné povinnosti, podnikání akciových společností.
(4) Bankovní a dodavatelské úvěry jako zdroj financování. Dlužník, role věřitele a úroku. Úvěrová rizika, kredibilita a bonita dlužníka. Dluhopisy (obligace), dělení dluhopisů a obchodovatelnost dluhopisů. Akcie jako vlastní zdroj financování podniku.
(5) Účetnictví vs. daňová evidence, účetní vs. daňové doklady, zásady daňové evidence, daňové a nedaňové příjmy a výdaje. Účetnictví finanční vs. manažerské. Rozvaha a koloběh oběžných aktiv. Pracovní kapitál, účtování hospodářských operací. Účtová osnova a podvojné účetnictví.
(6) Sledování hospodářské činnosti v podniku, vazby mezi účetními výkazy. Zavedení pojmu účet, ideový základ účetnictví, účetní zásady.
(7) Daně z příjmů vs. daň z přidané hodnoty, účetní versus daňový doklad. Daňový systém České republiky, druhy daní, daňové techniky.
(8) Zdravotní pojištění a pojistné na sociální zabezpečení. Pracovněprávní vztahy, odvody a zdaňování zaměstnanců. Nemovitosti a katastr nemovitostí.
(9) Hospodářská činnost podniku v tržním prostředí; nabídka, poptávka a tržní cena. Plánovaná vs. tržní ekonomika. Trhy, nabídka a poptávka, formování tržní ceny. Volný trh vs. ochranářství, tržní a smíšená ekonomika, komparace otevřeného a uzavřené ekonomiky.
(10) Druhy nákladů, způsoby jejich určování. Nákladové modely, analýza bodu zvratu. Finanční zdraví podniku, ukazatelé fundamentální analýzy vs. analýza technická a burzovně obchodované cenné papíry.
(11) Časová hodnota peněz a finanční matematika (současná a budoucí hodnota, diskontování a složené úrokování). Nominální a reálné hodnoty, inflace, banky a finanční systém.
(12) Produkční faktory, reálný a finanční kapitál, peněžní a kapitálový trh. Kapitálový výnos, rentabilita kapitálu, ROA a ROE.
(13) Cenné papíry jako majetek, tržní cena, nominální a reálná hodnota. Převod vlastnického práva, zaknihované cenné papíry. Smlouva, úřední ověření podpisu. Investice a spekulace.
Osnova numerických cvičení
Cvičení k procvičování látky příslušného týdne výuky. Pohled pro praxi a využití získaných poznatů v životě podnikatele, investora, spekulanta, úvahy pohledem ekonoma, účetního. Schopnost interpretovat finační výkazy, docenit roli zákonů a předpisů.
Průběžná kontrola studia
Požadavky k zápočtu / hodnocení:
• - 80% účast na cvičeních,
• - aktivní účast na cvičeních v průběhu semestru,
• - zápočtový test.
ALTERNATIVNĚ (kombinovaní studenti, svobodný předmět, ostatní dle dohody): 7 čárek v docházce
(v odůvodněných případech lze nahradit), min. 70 bodů (off-site cvičení, nebo zápočtový test). Na počtu
bodů nezáleží, nejde o klasifikovaný zápočet.
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program BIT, 1. ročník, volitelný
- Program BIT (anglicky), 1. ročník, volitelný