Bioinformatika a biocomputing
Ak. rok 2024/2025Prezenční 2 roky Zakončeno titulem Ing.
Bioinformatika a biocomputing je specializace, která leží na pomezí informatiky a biologie. Naučíte se porozumět relevantním principům biologie, např. z oblasti molekulární genetiky, evolučních teorií či neurověd. Základem je ale informatika - díky ní se naučíte používat, vytvářet a efektivně implementovat algoritmy pro zpracování, analýzu a prezentaci biologických dat. Tato specializace předpokládá hlubší zájem uchazeče o biologii a genetiku a znalosti z těchto oborů na úrovni gymnázia. Až dostudujete, budou z vás specialisté na bioinformatiku a biologií inspirovanou umělou inteligenci. Zaměstnají vás biotechnologické laboratoře a firmy zabývající se inteligentním zpracováním dat a aplikacemi umělé inteligence.
Informační technologie hýbou světem
-
79 %
studentů získá zkušenosti z praxe
-
98 %
studentů úspěšně složí státní závěrečnou zkoušku
-
99 %
absolventů najde práci do měsíce
-
40 938 Kč
je průměrný nástupní plat absolventů
1. ročník
Povinné předměty programu - zima
Povinné předměty programu - léto
Povinné předměty specializace - zima
Povinné předměty specializace - léto
Společný základ programu
Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:
- Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
- Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
- Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
- Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
- Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
- Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
- Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
- Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.
Doporučené průchody specializací
Doporučený průchod NBIO 1
1. ročník, zimní semestr
- Architektury výpočetních systémů
- Molekulární genetika I
- Statistika a pravděpodobnost
- Teoretická informatika
- Ukládání a příprava dat
- Umělá inteligence a strojové učení
1. ročník, letní semestr
- Bioinformatika
- Biologií inspirované počítače
- Funkcionální a logické programování
- Konvoluční neuronové sítě
- Paralelní a distribuované algoritmy
- Strojové učení a rozpoznávání
2. ročník, zimní semestr
- Pokročilá bioinformatika
- Semestrální projekt
- Získávání znalostí z databází
- Brain Computer Interface
- Grafové algoritmy
- Teorie her
2. ročník, letní semestr
Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží
Prof. Ing.
Sekanina Lukáš
Ph.D.
Přednáší předmět Návrh počítačových systémů (tedy jak funguje, a jak se postaví procesor) a magisterský předmět Biologií inspirované počítače. Věnuje se problematice využití biologií inspirované umělé inteligence pro návrh a optimalizaci software i hardware. Na FITu vede výzkumnou skupinu Evolvable hardware.
Doc. Ing.
Martínek Tomáš
Ph.D.
Přednáší magisterský předmět Bioinformatika, který představuje základní metody a algoritmy pro analýzu biologických dat, obvykle ve formě molekul DNA a proteinů. Věnuje se vývoji nových nástrojů v oblasti genomiky a proteomiky.
Doc. Ing.
Zbořil František V.
CSc.
Problematikou umělé inteligence se zabývá již více než 30 let a je průkopníkem této vědní disciplíny na FIT. V současné době vyučuje předměty Základy umělé inteligence, Soft Computing a Inteligentní systémy. Je garantem oboru/specializace Inteligentní systémy a vede stejnojmennou výzkumnou skupinu.
Čím se zrovna bavíme?
-
Ve čtvrtek 2. května se na Fakultě informačních technologií VUT konal již 10. ročník studentské konference inovací, technologií a vědy v IT Excel@FIT. Prostor prezentovat své IT nápady dostalo 76 studentek a studentů, jejichž práce byly vybrány odborníky z akademické i průmyslové sféry. …
-
V sobotu 13. dubna se na FIT VUT seznamovali talentovaní studující SŠ na workshopu AI4SŠ@FIT Brno se základy AI a ML
V sobotu 13. dubna jsme na naší fakultě přivítali přes 40 studentek a studentů z 25 škol se zájmem rozšířit své znalosti IT v oblasti strojového učení a velkých jazykových modelů. Podmínkou účasti na workshopu byla znalost programování v libovolném jazyce a zájem o umělou inteligenci, strojové učení a velké jazykové modely. …
Pojďte na FIT!
Další magisterské
specializace
-
Bioinformatika a biocomputing
-
Informační systémy a databáze
-
Inteligentní systémy
-
Inteligentní zařízení
-
Kyberfyzikální systémy
-
Kybernetická bezpečnost
-
Matematické metody
-
Počítačová grafika a interakce
-
Počítačové sítě
-
Počítačové vidění
-
Softwarové inženýrství
-
Strojové učení
-
Superpočítání
-
Verifikace a testování software
-
Vestavěné systémy
-
Vývoj aplikací
-
Zpracování zvuku, řeči a přirozeného jazyka