Aktualita

Kategorie: novinka

Dne: 28. ledna 2023

Cena vlády nadanému studentovi putuje na FIT

[img]

V pátek 27. ledna 2023 se v sídle vlády ČR uskutečnilo pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Jeho členové z celkem 20 doručených nominací navrhli vládě jmenovat nositelku Ceny vlády nadanému studentovi Bc. Barboru Šmahlíkovou, studentku Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně.

Bc. Barbora Šmahlíková, navržená Radou na udělení Ceny vlády nadanému studentovi, je studentkou magisterského studia programu Informační technologie a umělá inteligence se specializací Matematické metody na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně.

Barbora Šmahlíková se zapojila do výzkumu už na začátku bakalářského studia. Její práce v oblasti vývoje algoritmů, tzv. omega-automatů, vyústila brzy v publikace na mezinárodních konferenčních fórech, které jsou převážně vyhrazeny doktorským studentům. Algoritmus pro komplementaci, na jehož vytvoření se významně podílela, je v současné době jedním z celosvětově nejlepších. Z doporučení fakulty i dosud dosažených studijních výsledků je Barbora opravdu výjimečná studentka s velkým nadáním pro vědu a výzkum. Získala také Cenu rektora na Akademickém shromáždění 2022

Ocenění za rok 2022 bude uděleno historicky poprvé, a to díky rozhodnutí vlády, která tak dává příležitost ocenit každoročně nadaného studenta či studentku střední nebo vysoké školy, kteří projevili mimořádný talent a zájem o výzkumnou či vědeckou práci. O udělení ceny rozhoduje vláda na návrh RVVI. S oceněním je spojena odměna ve výši 50 tisíc Kč. Více informací o Cenách vlády se dočtete zde a na webu brnoregion je k dispozici rozhovor s talentovanou vědkyní Braborou Šmahlíkovou.

Foto: Barbora Šmahlíková na Akademickém shromáždění, Jan Prokopius

Zdroj: VUT.cz

Sdílet článek

Nahoru