Aktualita
Kategorie: tisková zpráva
Dne: 24. dubna 2025
V IT chybí nové pohledy a rozmanitost. FIT VUT pomáhá otevírat dveře dívkám
![[img]](https://www.fit.vut.cz/fit/news-file/d288577/VUT_FIT_Letni-skola-IT-pro-holky_2024-08-27_Konicek_017__1__800_1600.jpeg)
Přestože IT dnes proniká téměř do všech oborů a lidských činností, ženy a dívky v něm stále tvoří menšinu – a to jak na školách, tak v praxi. Proč je důležité tento nerovnovážný stav změnit a otevřít dívkám cestu k technickému vzdělání i kariéře, připomíná včerejší Mezinárodní den žen a dívek v IT.

Mezinárodní den žen a dívek v IT je globální iniciativa, která se koná každoročně vždy čtvrtý čtvrtek v dubnu. Letos už popatnácté upozorňuje na přetrvávající nerovnosti v technologickém sektoru. I když v Česku aktuálně chybí desítky tisíc IT specialistů, a toto číslo bude s technologickým vývojem dál růst, v oblasti informačních technologií dlouhodobě pracuje velmi nízký podíl žen – pouze kolem 11 %.
Proč tomu tak je? Marta Jaroš, odborná asistentka a výzkumnice na Fakultě informačních technologií, a Sára Jobranová, studentka magisterského programu na FIT, se shodují, že hlavní překážkou už na samém začátku bývají zakořeněné stereotypy.
„Hodně lidí mě kvůli tomu odsuzovalo nebo dávalo najevo, že IT prostě ‚není obor pro holky‘. Jako by měly dělat něco jemnějšího, kreativnějšího… přitom právě kreativita je v IT velmi důležitá,“ říká Marta Jaroš.
Startovní čára často není stejná
Souhlasí také Sára Jobranová. “I z mé zkušenosti je naše cesta ze začátku o něco náročnější. Už když srovnám přístup okolí k mému rozhodnutí jít na FIT s přístupem k blízkému kamarádovi ze stejné střední školy – jeho volbu všichni podporovali, mě často odrazovali. A přitom jsme na tom byli studijně i zájmově stejně. Naštěstí jakmile si člověk prosadí svoje místo, negativní názory výrazně ustanou,“ dodává.
Jak vzpomíná Marta Jaroš, některé věci si musela vybojovat a obhájit. “Nemyslím si, že by to ve výsledku bylo špatně – naučilo mě to stát si za svým. Ale startovní čára opravdu není pro všechny stejná. Myslím si, že u nás jsou tyhle stereotypy pořád dost hluboce zakořeněné. Ale věřím, že se to pomalu mění – že se o tom víc mluví a je víc vidět, že holky do IT prostě patří. Ale bylo by fajn, kdyby to už příští generace nemusely dokazovat,” říká.
Stereotypy přitom “straší” také samotné dívky, které by o studiu nebo kariéře v IT mohly uvažovat. „Nemyslím si, že by se holky bály IT jako takového. Spíš se bojí představy, že budou celý den sedět u počítače a s nikým nepromluví. Což je ale mýtus – IT je často týmová práce plná komunikace, nápadů a sdílení,“ dodává Marta Jaroš.
Spolu se Sárou Jobranovou se shodují, že další část obav panuje kolem náročnosti oboru. “Ty jsou někdy reálné. Rozhodně jsou ale zcestné všechny obavy s tichým dovětkem protože jsem holka. A ten zbytek – to člověk nezjistí jinak, než že to zkusí,“ myslí si Sára Jobranová.

Diverzita v IT prospívá všem
Nízké zastoupení žen v IT není špatná zpráva jen pro trh práce, ale i pro samotné dívky a ženy, kterým tak uniká možnost být součástí inovací a pracovat na technologiích, které formují budoucnost. A v neposlední řadě to škodí i samotnému oboru – i zde je diverzita klíčem ke kvalitním výsledkům, produktům i službám.
„Ženy často přemýšlejí jinak než muži – a to je skvělé. Kluci jdou často hodně do hloubky a dokáží se víc zafixovat na jeden konkrétní problém, zatímco holky uvažují komplexněji, v souvislostech. To může být v týmu velká výhoda. Navíc ženy často vynikají v prezentaci a dokumentaci – což jsou naprosto klíčové schopnosti, i když se na ně někdy zapomíná. Ideální je, když se tyto různé přístupy doplňují a každý přináší do řešení něco trochu jiného – pak je vývoj nejen efektivnější, ale i zábavnější,“ říká Marta Jaroš.
A jak jsme na tom na FIT? V současnosti studuje na Fakultě informačních technologií přibližně 10 % studentek z celkového počtu 2500 studujících. I když to zdaleka není ideální číslo, jde o pozitivní posun – v době vzniku fakulty před dvaceti lety činil podíl žen pouze kolem 2 % a každoročně pomalu roste.
Letní škola pro holky
FIT se zároveň aktivně zapojuje do projektů podporujících dívky v technologiích. Jedním z nich je i Letní škola IT pro holky – nejstarší akce svého druhu v ČR, kterou už absolvovalo přes 500 účastnic. A mnohé z nich si díky ní našly k informačním technologiím cestu. Letos proběhne 25.–29. srpna a registrace jsou již otevřené. Více informací najdete na https://holky.fit.vut.cz.
Vložila: Kozubová Hana, Mgr.
Poslední změna: 2025-04-25 09:44:24