Zpráva z FIT

Dne: 23. května 2019

Doktorské studium na FIT? Cílem není naučit se něco, co už existuje, ale vymyslet něco nového

Štítky: doktorské studium

[img]

/zVUT.cz/ Je v pátém ročníku doktorského studia Fakulty informačních technologií, kde se věnuje forenzní analýze digitálních dat, a zastupuje FIT ve Studentské komoře Akademického senátu VUT. Nově Radek Hranický pomáhá také jako ambasador doktorského studia - zájemcům, které láká kariéra vědce, výzkumníka nebo vysokoškolského pedagoga na FIT, zodpovídá všechny dotazy týkající se tohoto typu studia.

Kdy jste vy sám začal uvažovat o tom, že "půjdete na Ph.D."?

To bylo tuším ve třeťáku bakaláře, okolo státnic. O doktorském studiu mi začal povídat můj vedoucí bakalářky a později diplomky. Věděl jsem, že takové studium existuje, ale neměl jsem vůbec představu, jak to tam chodí. Tak jsem se začal vyptávat a zjišťovat, co to vlastně obnáší.

Co nakonec rozhodlo?

Jednak mě hrozně lákalo něco zkoumat a rozvíjet, jednak jsem během studií narazil na oblasti, kde jsem chtěl vědět víc, ale jednoduše nebyl čas a prostor se do nich hlouběji ponořit. Tušil jsem, že právě doktorské studium mi to umožní - a měl jsem pravdu.

GO TO PHD 
Do konce května mají čas podat přihlášku všichni zájemci o doktorské studium na FIT. V druhém kole se pak lze přihlásit i během prázdnin. Nově mohou všichni absolventi magisterského studia, které láká kariéra vědce, výzkumníka nebo vysokoškolského pedagoga, také kontaktovat ambasadora tohoto programu, doktoranda FIT Radka Hranického, který na mailu go.to.phd@fit.vutbr.cz zodpovídá všechny dotazy týkající se studia. 

Doktorské studium na FIT VUT

  • prezenční i dálkové 
  • v českém i anglickém jazyce 
  • 4 roky 
  • Zakončeno titulem Ph.D.


Co vás na doktorském studiu nejvíc baví?

Ono to především není "studium" v pravém slova smyslu. Při studiu se člověk něco učí, očekává se nějaká úroveň výstupních znalostí, no a když jí dosáhne, má hotovo. Tady tomu tak úplně není. Cílem není naučit se něco, co už existuje, ale vymyslet něco nového, "prozkoumat neznámé vody". Doktorand se navíc daleko více specializuje, většinou na hodně maličkou část nějaké oblasti - ono to ani jinak nejde.

Nejvíce se mi líbí ta svoboda a volnost, která tu je. Na magistrovi si člověk mohl zvolit obor, téma diplomky a pár volitelných předmětů. To bylo vše. Tady si mohu sám vybrat, čemu se chci věnovat, jaké metody si chci zvolit, vyzkoušet, zdokonalit. Samozřejmě ne vždycky je ta volba ideální a kolikrát člověk zjistí, že vlastně "vynalézá kolo" a že způsob, který si zvolil, je jen další slepá ulička. Pak se ale něco podaří a člověk z toho má obrovskou radost. Také mě baví učit a předávat tak znalosti dále.


Čemu se na FIT dnes věnujete?

Společně s kolegy se věnuji forenzní analýze digitálních dat. Vedu teď v rámci rozsáhlejšího projektu menší skupinku, se kterou se zaměřujeme na obsah zabezpečený pomocí hesel a šifer. Existují způsoby, jak takové zabezpečení prolomit a získat přístup k důvěrným datům, čehož využívají třeba policisté při rozkrývání důkazů o trestné činnosti. My zkoumáme, jak to dělat rychleji a lépe. Na dnech otevřených dveří a podobných akcích naše řešení prezentujeme formou interaktivních ukázek - člověk si zahesluje např. dokument PDF a my mu jej "na počkání" otevřeme. Není to samozřejmě vždycky tak jednoduché, ale mezi studenty je o tuhle netradiční oblast docela zájem.


Myslíte si, že je doktorské studium pro každého?

To určitě ne. Doktorské studium bych doporučil těm, kterým nestačí "postupovat podle manuálu", ale chtějí zkoušet nové věci, bádat a experimentovat. Fakulta jim k tomu poskytne zázemí, které většinou jinde v praxi nenajdou. Člověk se navíc podívá do světa a pozná spoustu nových tváří ze svého oboru. Na vědeckých konferencích se seznámí s lidmi, kteří mohou žít na opačné straně zeměkoule, ale přesto řeší ty samé problémy co vy, skvěle si popovídáte a třeba i společně přijdete na něco nového. Musím říct, že rozhled, kontakty a známosti, jsou to nejcennější, co mi doktorské studium dává. Člověka to ale musí vnitřně naplňovat, musí mít chuť dělat výzkum - ne jen spěchat za dalším titulem.


Nově pomáháte jako ambasador doktorského studia a odpovídáte mladším kolegům na jejich dotazy. Na co se vás nejčastěji ptají?

Většinou je zajímá to, co tehdy zajímalo mě - tedy, jak to v praxi funguje, jaká je možnost zapojení do výzkumných projektů, cestování apod. Často se také naráží na otázku financí, ze které panují obavy, a mnozí neví, zda se jim investovaný čas "vyplatí". Na to se bohužel nedá odpovědět obecně - záleží, čemu konkrétně se chce člověk věnovat, jak moc je daná oblast probádaná, jaké se zrovna vypisují granty a je to také o štěstí. V IT je ale pořád co zlepšovat.

Vložila: Kozubová Hana, Mgr.

Poslední změna: 2019-10-18T11:09:58

Zpět na zprávy z FIT

Nahoru