Zpráva z FIT

Dne: 11. června 2018

Hledala jsem nejlepšího zaměstnavatele v oboru, říká Barbora Micenková z Googlu

[img]

/zVUT.cz/ Absolventka Fakulty informačních technologií VUT Barbora Micenková má pracovní email, o kterém řada lidí v oblasti IT sní. Končí totiž @google.com. Po dokončení doktorského studia v Dánsku se jí podařilo získat pozici stážistky ve švýcarské pobočce Googlu a následně dostala nabídku na plný úvazek. V týmu zabývajícím se zobrazováním reklamy tak jako softwarová inženýrka působí již tři roky. Tvrdí, že získat práci v Googlu není vůbec nereálné. Na pohovory se ale doporučuje dobře připravit.

Cesta do švýcarské pobočky Googlu vedla pro Barboru Micenkovou přes Dánsko. Tam se vydala po dokončení magisterského studia na FIT VUT, aby pokračovala ve výzkumu v oblasti strojového učení a datové analýzy. Akademickou sféru se po dokončení studia ale nakonec rozhodla opustit. 

Dělat vědu v praxi se jí však nakonec podařilo na jednom z nejprestižnějších míst v oboru IT. O práci si totiž zažádala rovnou v Googlu. "Bavily mě jejich produkty. Také je Google známý jako výborný nebo snad jeden z nejlepších zaměstnavatelů na světě. A navíc dělá výzkum v oblasti strojového učení, který je srovnatelný s univerzitami," vysvětlila dnes už dlouholetá zaměstnankyně švýcarské pobočky Googlu.

Cesta k takovému zaměstnání ale není jednoduchá a člověk si na ni musí často i několik let počkat. Barboru Micenkovou ale první odmítnutí neodradilo. Místo o konkrétní pozici si zažádala o stáž, což se jí nakonec vyplatilo. Protože získala čas dokázat, že něco umí, a měla zpětnou vazbu přímo od kolegů, po ukončení stáže jí nabídli trvalé místo softwarové inženýrky. "Díky mé vlastní zkušenosti můžu tento postup doporučit, protože je méně náhodný. Na stáž se mohou studenti přihlásit kdykoliv, i když je lepší hlásit se v druhé polovině roku. Míst pro zájemce je také dost. Ale člověk by neměl podcenit přípravu, ani když jde jen o stáž. Přijímací procedura totiž zahrnuje několik technických kol a pohovorů," popsala Micenková.

Zájemce o stáž v Googlu se musí připravit konkrétně na dvě až tři kola pohovorů. Zájemce o plný úvazek pak na pět až šest kol. Barbora Micenková radí nepodcenit především odbornou přípravu. "V technických kolech jsem musela ukázat dvě věci, a to programování ve vybraném jazyce a řešení logických problémů, k čemuž je třeba dobře znát algoritmy a datové struktury. Programování jsem musela trénovat, protože během doktorského studia jsem ho měla méně. Z algoritmů stačí poměrně základy. Ty ale musí být velmi dobré. Nestačí umět to zpaměti. Otázky mají často povahu hádanek," poradila Barbora Micenková s tím, že právě jejich pobočka v Curychu se nyní velmi rozšiřuje, takže získat místo není vůbec nereálné.

Pracovním jazykem je angličtina, a pokud člověk pomýšlí na pozici v engineeringu, pak musí počítat s přestěhováním. "V Praze je sice pobočka Googlu, IT pozic tam ale moc nenajdete. Místa pro inženýry jsou pouze na některých pobočkách po světě. Švýcarská je, co do počtu inženýrů, v Evropě největší. Já si ji vybrala i proto, že miluju hory. A v tom je to tady bezkonkurenční," vysvětlila svou volbu země se smíchem Barbora Micenková. Rodilých Švýcarů přitom v týmech prý moc nenajdete. Kolegy má Barbora Micenková z celého světa. Těch z Česka a Slovenska okolo třiceti. "Každý čtvrtek se potkáváme na česko-slovenském obědě," dodala.

Barbora Micenková přiznává, že nástroje Googlu už neumí používat jako běžný uživatel. "Jsem velmi kritická, takže si všímám, co a jak funguje. Firma nás v tom navíc podporuje a máme řadu kanálů, kterými můžeme dát zpětnou vazbu na naše produkty," potvrdila Barbora Micenková s tím, že mají zaměstnanci možnost přecházet z týmu do týmu a pracovat tak postupně na různých nástrojích, pozicích a v různých zemích.

Ona sama zatím neuvažuje ani o jiné zemi, ani o jiném zaměstnavateli. Kromě toho, že se jí v Googlu stále velmi líbí, ve Švýcarsku už má i rodinu. Dívkám, které hledají kariéru skloubitelnou s rodinou, IT vřele doporučuje. "V Googlu máme velmi volnou pracovní dobu, takže se na mě nikdo nedívá divně, když odejdu v poledne a práci dodělám třeba večer. Navíc máme velmi málo interních deadlinů, protože na produktech pracujeme průběžně. Ve Švýcarsku je navíc běžné vrátit se do práce třeba po půl roce na mateřské. Díky tomu je tu dostatek služeb pro děti. Dcera chození do školičky miluje a já mám tak možnost mít jak rodinu, tak kariéru," uzavřela Barbora Micenková.

(zep)

Vložila: Kozubová Hana, Mgr.

Poslední změna: 2020-06-26T15:16:24

Zpět na zprávy z FIT

Nahoru