Zpráva z FIT

Dne: 8. července 2019

Student FIT VUT navrhl zařízení na padělání podpisů, chce být o krok napřed před falzifikátory

[img]

/zVUT.cz/ Stačí podpis speciální tužkou se senzory, které sbírají data o způsobu psaní. A připojená 3D tiskárna už sama zvládne vytvořit jeho falzifikát. Padělací zařízení, které dokáže napodobit dynamické vlastnosti písma, navrhl spolu s policejními písmoznalci Jan Pawlus z FIT VUT. V budoucnu má pomáhat při odhalování strojových padělků podpisu.


Na Fakultě informačních technologií VUT se odborníci zabývají rozpoznáváním lidí na základě charakteristických rysů - otisku prstu, struktury duhovky či tvaru obličeje, tedy biometrickými charakteristikami a jejich možnou falzifikací. "Podpis je podobně individuální. Každý píše jinou rychlostí v různých částech a jiným přítlakem. Pokud se někdo snaží o falzifikaci podpisu pouze napodobením jeho tvaru, písmoznalci to pod mikroskopem snadno rozeznají," popsal Jan Pawlus z FIT VUT, který ve své diplomové práci navrhl zařízení na padělání podpisů. "Lidé mají pocit, že se podepisují pokaždé jinak. Ale s tím se počítá, a není to tak důležité. Když písmoznalci porovnávají podpisy, zajímají je spíš dynamické vlastnosti písma a zažité pohyby rukou," popsal Pawlus, který právě s policejními písmoznalci na vývoji spolupracoval.

Student nejdříve navrhl mechanismus tužky, která je podobná běžné propisce a obsahuje spínače pro detekci psaní. Na tužku jsou připojené senzory, které během psaní sbírají informace o křivce, úhlu držení i průběžné rychlosti. "Vyvinul jsem program, který ze získaných dat zrekonstruuje podpis. Poté stačí originál vyfotit a sesbíraná data na snímek namapovat. Všechny informace se odešlou do 3D tiskárny, která falzifikát vytvoří," dodal Pawlus.

[img]
Cílem Pawluse je seznámit odborníky na písmoznalectví s novými technologiemi pro padělání podpisů | Autor: Jan Pawlus


Jan Pawlus chce ve své diplomové práci ukázat, jaké nové technologie je možné k padělání podpisů využívat. A být tak před falzifikátory o krok napřed. "Navrhl jsem pouze prototyp, který bude potřeba ještě propracovat, protože výstupy nejsou přesvědčivé. Můj návrh se padělatelům kopírovat nevyplatí. Další prototyp propisky by měl být vybaven kvalitnějšími senzory a tlakoměrem, protože přítlak je jedna z důležitých charakteristik písma. Na zvážení je i využití 3D tiskárny, která není úplně nejvhodnějším produkčním nástrojem," vysvětlil Pawlus, který by na vývoji zařízení rád spolupracoval s VUT i nadále. "Můj model propisky má senzory zvenčí, ale ty by se měly zabudovat dovnitř. Člověk by tak netušil, že píše inkriminovanou propiskou," podotkl.

Kvalitní strojové padělky podpisů, které zvládnou věrně napodobit dynamické i plastické vlastnosti originálu, budou v budoucnu pro písmoznalce výzvou. "Je nutné, abychom odborníky na písmoznalectví s obdobnými technologiemi pro padělání průběžně seznamovali. A oni tak mohli v napodobeninách hledat nějaké nové rozlišující charakteristiky, které zatím neznají," uzavřel student.

(mar)

Vložila: Kozubová Hana, Mgr.

Poslední změna: 2020-06-26T14:39:41

Zpět na zprávy z FIT

Nahoru