Detail práce

Uživatelské rozhraní pro komunikaci s domácím mobilním robotem

Diplomová práce Student: Kašparová Nela Akademický rok: 2016/2017 Vedoucí: Beran Vítězslav, doc. Ing., Ph.D.
Název anglicky
User Interface for Communication with House Mobile Robot
Jazyk práce
český
Abstrakt

Tato diplomová práce řeší návrh a testování komunikace mezi seniorem a jednoúčelovým robotem. Nejdříve je popsán návrh a architektura systému pro testování. Na devatenácti dotázaných byla ověřena srozumitelnost komunikace. V této práci jsou prezentovány i další názory týkající se  použitelnosti nebo cenové dostupnosti automatizovaného zařízení určeného ke zvedání a podání předmětů ze země. Výsledky dotazníků a měření ukázaly, že práce s robotem je příjemná i srozumitelná. Dokonce i senior je schopen se po pár pokusech naučit s tímto zařízením efektivně komunikovat. Hlavním zjištěním je, že byť robot vydává neverbální zvuky, je snadné jej pochopit. Ani výběr zvukové sady nemá vliv na srozumitelnost komunikace.

Klíčová slova

návrh komunikace, testování komunikace, dorozumívání seniora a robota, neverbální zvuky, domácí roboti, testování prototypu, systém pro testování

Ústav
Studijní program
Informační technologie, obor Informační systémy
Soubory
Stav
obhájeno, hodnocení E
Obhajoba
19. června 2017
Oponent
Průběh obhajoby

Studentka nejprve prezentovala výsledky, kterých dosáhla v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Studentka následně odpověděla na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studentky na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm "E".

Otázky u obhajoby
  1. V závěru uvádíte: "Co se týče srozumitelnosti, na samotných zvucích příliš nezáleželo. Důležitým kritériem pro zvolené zvuky je, aby byly v příjemné frekvenci a nebyly příliš dlouhé." Který Váš experiment zkoumal, zda vadí či nevadí některé frekvence? Který experiment zkoumal vhodnost různých délek zvuků? Na základě čeho jste učinila citovaný závěr?
  2. Na straně 39 uvádíte: "Ti, kteří vyhodnotili, že by zařízení potřebovali, si nemyslí, že by robot měl vliv na kvalitu jejich života. Na druhou stranu však věří, že by jim pomohl zlepšit nějakou oblast." Tj. ti, kteří zařízení potřebují, si myslí, že by nic neudělalo s kvalitou jejich života, ale věří, že by pomohlo jejich život zlepšit. Jak tomu rozumět? Dokážete si představit, čím takováto interpretace naměřených hodnot může nahlodávat důvěru čtenáře?
  3. Nebála byste se své babičce do bytu nastěhovat plně autonomní mašinu vysokou 170cm a širokou 120cm?
Komise
Kolář Dušan, doc. Dr. Ing. (UIFS FIT VUT), předseda
Burget Radek, doc. Ing., Ph.D. (UIFS FIT VUT), člen
Hruška Tomáš, prof. Ing., CSc. (UIFS FIT VUT), člen
Janoušek Vladimír, doc. Ing., Ph.D. (UITS FIT VUT), člen
Matoušek Petr, doc. Ing., Ph.D., M.A. (UIFS FIT VUT), člen
Polášek Ivan, doc. Ing., Ph.D. (FIIT STU), člen
Citace
KAŠPAROVÁ, Nela. Uživatelské rozhraní pro komunikaci s domácím mobilním robotem. Brno, 2017. Diplomová práce. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta informačních technologií. 2017-06-19. Vedoucí práce Beran Vítězslav. Dostupné z: https://www.fit.vut.cz/study/thesis/16038/
BibTeX
@mastersthesis{FITMT16038,
    author = "Nela Ka\v{s}parov\'{a}",
    type = "Diplomov\'{a} pr\'{a}ce",
    title = "U\v{z}ivatelsk\'{e} rozhran\'{i} pro komunikaci s dom\'{a}c\'{i}m mobiln\'{i}m robotem",
    school = "Vysok\'{e} u\v{c}en\'{i} technick\'{e} v Brn\v{e}, Fakulta informa\v{c}n\'{i}ch technologi\'{i}",
    year = 2017,
    location = "Brno, CZ",
    language = "czech",
    url = "https://www.fit.vut.cz/study/thesis/16038/"
}
Nahoru