Fakulta informačních technologií VUT v Brně

Centrum výpočetní techniky

Často kladené otázky - Linux

 • 1. Od 1.10.2017 mi prestalo fungovat pripojeni na merlina pres ssh (nebo sluzby ktere ho vyuzivaji napr. SVN,GIT apod).

  Zmena SSH klice serveru, je nutno smazat patricny zaznam v ~/.ssh/known_hosts na pocitaci odkud se hlasite. Pak zkontrolovat jestli projde z daneho pocitace prikaz ssh login@merlin

 • 2. Jak se z linuxu dostanu na Windows servery aja a fik?

  /usr/local/samba/bin/smbclient -U FIT/login \\\\aja\\fit
  
 • 3. Jak uklidit SQLite datábáze pro FireFox?

  V adresáři vašeho profilu zadejte:

  for i in *.sqlite; do echo 'VACUUM;' | sqlite3 $i; done
  
 • 4. Jak se přepíná česká a anglická klávesnice?

  V konzoli klávesou Pause, v grafice (X11) potom přes systém klávesou ScrollLock nebo přes vašeho správce oken - například v KDE se dá nastavit přepínání klávesnice přes "Control Center"

 • 5. Nejede zvukovka, není nic slyšet...

  Je potřeba se podívat na nastavení mixeru. Tedy alsamixer. Zvukovky bývají někdy po startu ztlumeny (mute) nebo bývá snížena hlasitost. V alsamixer se pohybujte pomocí kurzorových šipek, klávesa M ovládá mute.

 • 6. Jak vypalovat DVD+-R či DVD+-RW?

  Pro obsluhu DVD vypalování (vypalování CD-R/RW viz předchozí otázka - i na této DVD vypalovačce) jsou k dispozici příkazy z balíku dvd+rw-tools:

  • dvd+rw-mediainfo - vypíše informace o vloženém médiu (nic nemodifikuje) jako max. rychlost vypalování atd.
  • dvd+rw-format - formátování některých nových DVD+-RW médií. Většinou není potřeba a je možno rovnou vypalovat - mechanika pozná, že ještě nemá naformátováno a dělá to on-line při vypalování. Pokud se vypalování na nové médium nedaří, může být potřeba udělat formátování ručně.
  • growisofs - vlastní vypalování. Médium není třeba předem explicitně mazat. Parametr -Z říká, že se má (případný) aktuální obsah přepsat, pomocí -M obsah zachováme a nová data se přidají na konec. Detaily viz. man growisofs

  Opět jsou připraveny skripty pro základní operace. dvdadd <DIR> přidá obsah adresáře <DIR> na médium, dvdburn <DIR> médium smaže a poté vypálí obsah adresáře <DIR>.

 • 7. Nelze překládat programy v C++, hlásí několik obrazovek chyb, jinde funguje!

  Je nutno použít starší verzi GCC, která tolik nelpí na standardech, různé verze jsou dostupné jako suffixy. Dostupné verze naleznete pomocí ls /usr/local/bin/gcc-*. Příklad:

      g++-4.6 -o SN_devel SortNets.cc -lcurses /usr/local/lib/libstdc++.so.5
  
 • 8. V terminálu se mi neinicializuje prompt a další nastavení (funguje jen v Etermu)

  Nové verze bashe již nenačítají ~/.profile vždy, situaci lze vyřešit pomocí ln -s ~/.profile ~/.bashrc. Může to však způsobovat některé komplikace (např. při přihlašování na dálku přes ssh apod.)

 • 9. Jak využívat subversion/GIT repository?

  Subversion/GIT je nainstalován i na serveru merlin.fit.vutbr.cz. Máte možnost vytvořit si vlastní repository ale vzhledem k problémům (není přípustné pouštět vlastního daemona, problém se zamykáním přes NFS, práva atd.) je vhodnější požádat o oficiální repository v /svn resp. /git. Žádost obsahující název repozitory - pro projekty v předmětu kód předmětu (např. ICP), jinak navrhovaný název a zdůvodnění využití, loginy uživatelů a termín zrušení repository lze zaslat na linux@fit.vutbr.cz nebo přes tento formulář

 • 10. Nelze pouštět procesy na serveru merlin - chyba fork: Resource temporarily unavailable

  Na serveru merlin je nastaven limit na počet procesů pro každého studenta. Je to především proto, že při testování projektů se velmi často objevují procesy, které se nekontrolovaně množí a zahltí celý server. Pokud jste schopni spustit alespon něco, tak se pokuste po sobě nejdřív uklidit. Užitečné příkazy jsou ps awxu | grep $USERkill -9 PID resp. killall -9 JMENO_PROCESU. Pokud již nejste schopni provest vubec nic (došlo k úplnému zahlcení) je nutné požádat o pomoc administrátora na linux@fit...

 • 11. Wiki při editaci stánky hlásí: The action you have requested is limited to users in the group: Users.

  Po upgrade na novější verzi mediawiki došlo ke změne v nastavení uživatelů. Je nutno zadat v pravém horním okně my preferencies, zde vpravo dole Restore all default settings a poté Save.

Zpět na návody CVT

Připomínky k této stránce zasílejte na adresu kasparek@fit.vutbr.cz

Nahoru