Sociální bezpečí
Fakulta informačních technologií (FIT) usiluje o bezpečné a spravedlivé studijní a pracovní prostředí bez diskriminace. Za diskriminaci se podle zákona č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon) považuje i obtěžování, sexuální obtěžování, pronásledování, pokyn k diskriminaci a navádění k diskriminaci. Pokud by se uchazeč o studium, student, zájemce o celoživotní vzdělávaní, účastník celoživotního vzdělávání, zaměstnanec fakulty nebo člen orgánu FIT, který není zaměstnancem FIT, cítil diskriminován nebo byl svědkem diskriminace, případně jiného činu narušujícího bezpečné a spravedlivé prostředí, může se se žádostí o radu či o pomoc obrátit na kteroukoliv z následujících osob (seřazeny abecedně):
- Ing. Vítězslav Beran, Ph.D., proděkan pro vnější vztahy
- Ing. Jaroslav Dytrych, Ph.D., proděkan pro vzdělávací činnost v bakalářském studiu a informační systémy
- Ing. Miloš Eysselt, CSc., odborný asistent
- Ing. Petr Hajduk, tajemník fakulty
- Marie Jandová, vedoucí studijního oddělení
- Adriana Jurkechová, tech.hosp.pracovník
- Ing. Bohuslav Křena, Ph.D., proděkan pro efektivitu a akademické záležitosti
- Ing. Svatava Nunvářová, Ph.D., referentka pro vědu a výzkum
- doc. Ing. Richard Růžička, Ph.D., MBA, proděkan pro vzdělávací činnost v magisterském studiu
- Mgr. Sylva Sadovská, referentka pro vědu a výzkum
- Ing. Petr Veigend, studijní poradce
- Bc. Kristýna Zaklová, studijní poradkyně
- prof. Dr. Ing. Pavel Zemčík, dr. h. c., děkan
Pokud by se diskriminace či jiného činu narušujícího sociální bezpečí dopustila některá z osob uvedených výše, obraťte se buď na děkana, prof. Zemčíka, nebo na fakultního pověřence pro sociální bezpečí, dr. Křenu. S ním také diskutujte případné náměty přispívající ke zvyšování sociálního bezpečí na fakultě.
Upozorňujeme, že oficiálními stížnostmi, oznámeními a podněty se musíme zabývat, přičemž do šetření závažnějších činů může být zapojena Policie ČR, protože pravomoci fakulty v oblasti vyšetřování jsou omezené. Po prokázání činu narušujícího sociální bezpečí pak fakulta přijme v souladu s Etickým kodexem, Disciplinárním řádem pro studenty VUT, Disciplinárním řádem pro studenty FIT případně zákonem č. 262/2006 Sb. (zákoník práce) opatření přiměřená závažnosti spáchaného činu. Tato opatření sahají od domluvy u méně závažných činů (např. nevhodný vtip) až po vyloučení ze studia u studentů nebo okamžité zrušení pracovního poměru u zaměstnanců při spáchání opravdu závažného činu (např. sexuálně motivované fyzické napadení).
Studenti, kteří potřebují psychologickou pomoc, se také mohou obrátit na Institut celoživotního vzdělávání VUT v Brně.
Zájemci o tuto problematiku najdou další informace na stránkách VUT o sociálním bezpečí.
Odpovědná osoba za tuto stránku: Ing. Bohuslav Křena, Ph.D.