Nabídka programů

Zpracování zvuku, řeči a přirozeného jazyka

Prezenční 2 roky Zakončeno titulem Ing.

Specializace pokrývá obory zvuk, řeč a text od vzniku signálu (hudební akustika), přes zpracování signálů, až po strojové učení a interpretaci výsledků. Jsou v ní silně zastoupeny předměty týkajících se strojového učení, které je dnes základem většiny výzkumných i aplikovaných systémů pro zvuk, řeč a text.  Specializaci garantuje a klíčový kurs ZRE učí Doc. Jan Černocký, výkonný ředitel skupiny Speech@FIT, hlavní řešitel řady výzkumných projektů a nadšený popularizátor umělé inteligence. Specializace úzce souvisí s výzkumnými projekty řešenými na FIT, a se spoluprací s firmami z Česka i zahraničí (mj. Google, Ericsson, Raytheon, NTT, Phonexia či Lingea), na fakultě tedy najdete dostatek lidí s "hands on" zkušeností pro vedení projektů a diplomových prací. Disponujeme také řadou kontaktů na špičkové zahraniční laboratoře a firmy, takže pro šikovné studenty není problém problém zařídit diplomovou práci v rámci Erasmus/Socrates či průmyslovou stáž.

1. ročník

Po "balíku" kursů povinných pro všechny specializace, doplněných lineární algebrou a zpracováním signálů (nutné pro další navazující předměty) je letní semestr věnován specializačním předmětům - zpracování řeči, strojovému učení a aplikacím neuronových sítí. V projektech našich kursů po Vás budeme chtít, aby pro Vás výuka nebyla jen pasivním posloucháním, ale abyste si "osahali" audio, signály, řeč a text z různých úhlů pohledu.

Společný základ programu

Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:

  • Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
  • Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
  • Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
  • Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
  • Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
  • Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
  • Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
  • Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.

Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží

Předchozí Následující

Pojďte na FIT!

Přihláška

Nahoru