Kyberfyzikální systémy
Ak. rok 2022/2023Prezenční studium2 roky Zakončeno titulem Ing.
Specializace Kyberfyzikální systémy je i přes svůj multidiscipinární přesah hlavně specializací informatickou, nikoli kybernetickou, jak by mohl její název prvoplánově napovídat. Samotná specializace se v duchu zacílení studijního programu zaměřuje primárně na informatické aspekty kyberneticko-fyzikálních systémů, kontext těsné systémové integrace počítačových algoritmů pro řízení a monitorování s Internetem a jeho uživateli, výpočetními modely a systémy, včetně samotných vestavěných výpočetních systémů. Kyberneticko-fyzikální systémy, které propojují počítačový software s fyzickými komponenty, se stávají stále běžňejší součástí našeho každodenního života. Automobilové, zdravotnické a letecké aplikace představují pouze malou část probíhající interakce mezi automatickými a inteligentími stroji a lidmi. Specializace představí nejenom samotný návrhový prostor Kyberneticko-fyzikálních systémů, ale uvede také kompromisy plynoucí z nezbytných požadavků na jejich bezpečnost a spolehlivost. Specializaci garantuje a klíčový kurs CPS učí doc. Peter Chudý, hlavní řešitel řady výzkumných a průmyslových projektů v letectví a automobilovém průmyslu.
1. ročník
Společný základ programu
Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:
- Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
- Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
- Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
- Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
- Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
- Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
- Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
- Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.
Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží
Čím se zrovna bavíme?
-
FIT VUT se bude podílet na prezentaci Vysokého učení technického na 18. ročníku Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2025, který se bude na brněnském výstavišti konat ve dnech 28.–30. května. …
-
Excel@FIT 2025: Rekordní počet projektů ukázal, kam směřuje vývoj IT
(TZ, Brno, 7. 5. 2025) Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně (FIT VUT) pořádala 6. května 2025 už 11. ročník studentské konference Excel@FIT. Akce je tradičně zaměřena na inovace a nové technologie v oblasti informačních technologií. …
Pojďte na FIT!
Další magisterské
specializace
-
Bioinformatika a biocomputing
-
Informační systémy a databáze
-
Inteligentní systémy
-
Inteligentní zařízení
-
Kyberfyzikální systémy
-
Kybernetická bezpečnost
-
Matematické metody
-
Počítačová grafika a interakce
-
Počítačové sítě
-
Počítačové vidění
-
Softwarové inženýrství
-
Strojové učení
-
Superpočítání
-
Verifikace a testování software
-
Vestavěné systémy
-
Vývoj aplikací
-
Zpracování zvuku, řeči a přirozeného jazyka