Nabídka programů

Strojové učení

Prezenční 2 roky Zakončeno titulem Ing.

Specializace pokrývá strojové učení od teoretických základů až po aplikace v různých oborech IT. Na rozdíl od častého přístupu "najdu si na Internetu nějaké černé krabičky, propojím je a ono to bude něco dělat", chceme, aby studenti našeho oboru skutečně chápali, co dělají. Klademe proto důraz na silný teoretický základ (od bayesovské statistiky až po lineární algebru), a práci se skutečnými úlohami strojového učení a daty. V kursech této specializace nezačneme hned těmi nejmodernějšími a nejsložitějšími architekturami neuronových sítí, ale půjdeme postupně od definice kriteriálních funkcí, výpočtu gradientů až po vyhodnocování úspěšnosti systémů strojového učení.  Se znalostmi získanými v této specializaci můžete čelit největším výzvám současného světa IT - autonomním autům, hlasovým chatbotům, počítačovému vidění pro robotiku, a dalším - u každé budete potřebovat určitou specifickou doménovou znalost, ale tu můžete získat z volitelných kursů nebo na místě.  Specializaci garantuje a klíčové kursy SUI, SUR a BAYa učí Doc. Lukáš Burget, vědecký ředitel skupiny Speech@FIT a druhý nejcitovanější český odborník v oblasti informačních technologií.  Specializace úzce souvisí s výzkumnými projekty řešenými na FIT, a se spoluprací s firmami z Česka i zahraničí (mj. Google, Honeywell, Raytheon, NTT, Ericsson, VR Group či Phonexia), na fakultě tedy najdete dostatek lidí s "hands on" zkušeností pro vedení projektů a diplomových prací.  Disponujeme také řadou kontaktů na špičkové zahraniční laboratoře a firmy, takže pro šikovné studenty není problém problém zařídit diplomovou práci v rámci Erasmus/Socrates či průmyslovou stáž.    

Informační technologie hýbou světem

 • 79 %

  studentů získá zkušenosti z praxe

 • 98 %

  studentů úspěšně složí státní závěrečnou zkoušku

 • 99 %

  absolventů najde práci do měsíce

 • 40 938 Kč

  je průměrný nástupní plat absolventů

Společný základ programu

Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:

 • Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
 • Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
 • Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
 • Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
 • Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
 • Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
 • Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
 • Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.

Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží

Předchozí Následující

Pojďte na FIT!

Přihláška

Nahoru