Nabídka programů

Bioinformatika a biocomputing

Prezenční 2 roky Zakončeno titulem Ing.

Bioinformatika a biocomputing je specializace, která leží na pomezí informatiky a biologie. Naučíte se porozumět relevantním principům biologie, např. z oblasti molekulární genetiky, evolučních teorií či neurověd. Základem je ale informatika - díky ní se naučíte používat, vytvářet a efektivně implementovat algoritmy pro zpracování, analýzu a prezentaci biologických dat. Tato specializace předpokládá hlubší zájem uchazeče o biologii a genetiku a znalosti z těchto oborů na úrovni gymnázia. Až dostudujete, budou z vás specialisté na bioinformatiku a biologií inspirovanou umělou inteligenci. Zaměstnají vás biotechnologické laboratoře a firmy zabývající se inteligentním zpracováním dat a aplikacemi umělé inteligence.

Informační technologie hýbou světem

 • 79 %

  studentů získá zkušenosti z praxe

 • 98 %

  studentů úspěšně složí státní závěrečnou zkoušku

 • 99 %

  absolventů najde práci do měsíce

 • 40 938 Kč

  je průměrný nástupní plat absolventů

1. ročník

V 1. semestru, kromě povinných teoretických předmětů z informatiky, získáte  přehled i v oblastech molekulární genetiky a strojového učení. Ve 2. semestru, pokud zvolíte doporučený průchod studiem, přijdou klíčové předměty specializace pokrývající bioinformatické algoritmy a principy biologií inspirované umělé inteligence. 

Společný základ programu

Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:

 • Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
 • Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
 • Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
 • Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
 • Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
 • Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
 • Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
 • Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.

Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží

Předchozí Následující

Pojďte na FIT!

Přihláška

Nahoru